FPInnovations Dünyanın Biyolojik Olarak Parçalanabilir Tıbbi Olmayan İlk Maskesini Üretti

Kanadalı bir araştırma ve geliştirme merkezi olan FPInnovations, üretilmeye ve halkın kullanımına hazır, biyolojik olarak parçalanabilir bir maskeyi Kanada’da başarıyla geliştirdi.

Biyolojik olarak parçalanabilen bu maske artık Kanadalı üreticiler tarafından ticarileştirilmeye hazır durumda. Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus O’Regan, FPInovations’a emanet edilen 3,3 milyon dolarlık maske projesinin başarılı sonuçlarını açıkladı.

Bu maskenin üretiminde benzersiz bir pilot ölçekli kâğıt makinesini kullandı. Maske filtreleme malzemelerine ek olarak, biyolojik olarak parçalanabilen elastik kulak askıları ve burun telleri, geliştirilen maskeye başarıyla entegre edildi. Geliştirilen maskenin en önemli başarılarından biri de, bileşenlerinin, mevcut ticari maske üretim makinelerinde kolayca üretilebilecek olmasıdır.

Yeşil Kişisel Koruyucu Ekipman (PPE) maskesi, uluslararası normlara göre bağımsız laboratuvarlar tarafından test edildi ve değerlendirildi. Bu maske, filtrasyon, nefes alabilirlik ve biyolojik olarak parçalanabilirlik açısından tıbbi olmayan maskeler için standardı belirleyecek. FPInnovations, eşsiz ürün tasarımı ile, medikal maskelerde bulunması zorunlu olan ve üretimi titizlik ve emek isteyen ASTM filtrasyon verimliliği ve nefes alabilirlik normlarına da ulaşmış durumdadır.

FPInovations Başkanı ve CEO’su Stéphane Renou, ‘‘Biyolojik olarak parçalanabilir bir maskenin geliştirilmesi, biyoekonomiyi teşvik etmenin Kanada’da daha temiz bir çevreye katkıda bulunabileceğini de açıkça gösteriyor. Orman sektörünün olağanüstü kolektif bilimsel ve teknolojik uzmanlığı, bu projenin başarısının ve hızının kilit noktası oldu. Birlikte, çevre dostu biyo-kaynaklı ürünleri ortak çalışmalar aracılığıyla araştırma aşamasından pazara sadece aylar içerisinde sunabiliyoruz!’’ dedi.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı, Seamus O’Regan ise şunları söyledi: “Kanada’nın sürdürülebilir biçimde yönetilen ormanlarından elde edilen biyolojik olarak parçalanabilir maskeler: Kanada’nın orman sektörünün yaratıcılığının en güzel örneği. Kanadalıları güvende tutuyor ve aynı zamanda çevremizi koruyor.’’