Freudenberg, Geri Dönüştürülmüş PET’ten Yapılan Evolon®’u Sunuyor

Freudenberg Performance Materials (Freudenberg), Evolon® RE ile müşterilerine yüksek performanslı mikrofilament tekstillerinin daha da sürdürülebilir bir versiyonunu sunuyor. Evolon® RE, şirketin PET şişeleri kendi bünyesinde geri dönüştürerek elde ettiği ortalama %70 geri dönüştürülmüş polyesterden üretiliyor.

Evolon® RE, yüksek teknolojili silme ve teknik paketleme dâhil olmak üzere çeşitli uygulamalar için şu anda 80g/m2 ila 300g/m2 arasında değişen ağırlıklarda bulunuyor.

Evolon® RE, diğer tüm Evolon® tekstil ürünleriyle aynı yüksek ve sabit kaliteyi sunuyor. Bu, mekanik ve tekstil özellikleri ile filtreleme, temizleme ve koruma özellikleri için geçerlidir.

Evolon İş Segmenti Müdürü Jean-Francois Kerhault; “Ürün performansından ödün vermeden zorlu Evolon® tekstil üretiminde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı, Freudenberg’in teknolojik bilgi birikimini ortaya koyuyor. Evolon® teknolojisiyle 20 yıldan fazla deneyime sahibiz. Teknik ekiplerimiz, bu zorlu süreçte gerçek uzmanlar ve onların bilgileri sayesinde, tüketici sonrası şişelerden geri dönüştürülmüş PET’i ürünlerimize entegre etme zorluğunun üstesinden gelebildi.” dedi.

Geri dönüştür, yeniden kullan ve azalt

Evolon® kumaşları çoğu uygulamada çok dayanıklıdır. Ürünler yıkanabiliyor ve tekrar kullanılabiliyor. Ayrıca tek kullanımlık solüsyonlar için çok iyi bir alternatiftir. Örneğin, yüksek teknolojili Evolon® temizlik bezleri, yüzlerce yıkamadan sonra bile rakipsiz bir temizleme performansı sunuyor. Teknik ambalaj malzemeleri, bir araba modelinin tüm üretim programı boyunca yeniden kullanılabiliyor. Dahası: Evolon® kumaşları hafiftir ve mevcut çoğu geleneksel ürüne kıyasla hammadde tasarrufu sağlıyor.

Her zamankinden Fazla Sürdürülebilirliğe Yöneliş

Freudenberg firması, Evolon® 1999’da piyasaya sunulduğundan beri, hem ürünün hem de üretim sürecinin sürdürülebilirliğini sürekli olarak artırdı. Örneğin, Evolon®’un üretimi sırasında hiçbir solvent veya kimyasal bağlayıcı kullanılmaz. 2003 yılında şirket, su ile bağlama için dâhili bir yeniden işleme sistemi kurdu ve 2012’de ISO 50001’in ilk uygulayıcılarından biri oldu.  Freudenberg, sertifikalı enerji yönetim sistemi sayesinde CO2 emisyonlarını da sürekli olarak azaltabiliyor. Evolon®’un geri dönüştürülmüş polyesterden üretimi, sürdürülebilirliği artırma çabalarında yeni bir kilometre taşını temsil ediyor.

Geri dönüşüm öncüsü Freudenberg

Freudenberg, 1990’ların başında Avrupa’da kullanılmış PET şişeleri geri dönüştüren ilk şirketlerden biriydi. Bugün şirket, polyester nonwoven üretiminde günde yaklaşık 7 milyon PET şişe kullanıyor.

Freudenberg, PET şişeleri geri dönüştürerek, atıkları hammadde olarak kullanıyor. Bu da, depolama ve yakma yükünün azaltılmasına yardımcı oluyor.  Öte yandan, birincil hammaddelerin aynı kalitede geri dönüştürülmüş polyester ile değiştirilmesi doğal kaynaklardan tasarruf sağlıyor.