Tıbbi Uygulamalarda Nonwoven Kullanımı 255 Milyon Dolara Çıkacak

Tıbbi uygulamalarda nonwoven kumaş talebinin 2024 yılında yılda yüzde 3,9 artarak 255 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Bu tahmin, tıbbi uygulamalarda kullanılan nonwovenların, 2019’daki taraklanmış nonwoven satışlarının yüzde 9’unu oluşturduğunu belirten Freedonia Group’un yeni raporunda yer alıyor.

Tıbbi pazarda, nonwoven kumaşlar, sağlık bakım bezleri, bandajlar ve yatak takımları gibi ürünler dâhil olmak üzere çeşitli tek kullanımlık ürünler üretmek için kullanılabiliyor. Yetişkin inkontinans (idrar kaçırma) ürünleri tüketici pazarına dâhildir. Talep, sağlık hizmeti faaliyetinin hacmi, cerrahi prosedürlerin sayısı, demografik modeller ve hastalıkların ve rahatsızlıkların görülme sıklığı gibi çeşitli değişkenlere bağlıdır.

Carded Nonwovens adlı rapor, 2024’e olan talebin, sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar ve dezenfektan mendiller gibi ürünler arasında sürekli büyümeyi destekleyecek enfeksiyon önleme protokollerinin etkinliği ile ilgili endişelerden kaynaklanacağını söylüyor.

Yaşlı popülasyonda da (65+ yaş) hızlı bir büyüme olacak. Bu da yaşlıların genel nüfusun diğer kısımlarına göre daha fazla sağlık bakımına ihtiyaç duyması nedeniyle tıbbi nonwoven kumaşların kullanımındaki artışa fayda sağlayacak.

Diğer etkenler arasında, yumuşaklık ve emicilik potansiyelleri nedeniyle, nonwoven kumaşların birçok tıbbi uygulama ile uyumluluğu bulunuyor. Tıpkı tüketici ürünlerinde olduğu gibi, sağlık bakım ortamlarında kullanılan birçok kişisel hijyen ürünü, ürün performansını, güvenliğini ve sürdürülebilirliğini iyileştirmek için yeni araştırma ve geliştirmeden geçmeye devam ediyor. Bu, daha yüksek mukavemetli, düşük elyaf tüylenmesi ve daha güvenli kimyasal işlemlere sahip ürünler geliştirmeyi kapsıyor.

Raporda ayrıca, Covid-19 salgınının çeşitli tıbbi malzemeler için talep artışlarının yanı sıra yüzey dezenfektan mendilleri gibi virüsün bulaşmasını sınırlayan ürünlere talep artışlarını nasıl artırdığı da yer alıyor. Bununla birlikte, pandemi, tıbbi pazardaki nonwoven talebine de bazı sınırlamalar getirdi. Pek çok hastane, pandemi yayıldıkça hem virüsün potansiyel bulaşmasını sınırlamak hem de kaynakları hastalığın tedavisi ve sağlık personelini korumaya odaklamak için elektif (aciliyeti  olmayan) ameliyatları sınırlamayı seçti.